"Auktyon": Biografi om gruppen

Auktyon är ett av de mest kända sovjetiska och då ryska rockbanden, som fortsätter att vara aktiva idag. Gruppen skapades av Leonid Fedorov 1978. Han är fortfarande bandets ledare och huvudvokalist till denna dag.

annonser

Bildandet av "Auktyon"-gruppen

Inledningsvis är "Auktyon" ett team som består av flera klasskamrater - Dmitry Zaichenko, Alexei Vikhrev och Fedorov. Under de följande två eller tre åren ägde bildandet av kompositionen rum. Nu hade gruppen gitarrister, sångare, ljudtekniker och en musiker som spelade orgel. De första föreställningarna ägde också rum, främst vid danser.

Med ankomsten av Oleg Garkusha skedde en allvarlig utveckling av laget när det gäller kreativitet. I synnerhet brukade Fedorov komponera musik till texter. Men till en början fanns det inga egna texter, så han var tvungen att skriva musik till orden som han såg i tidningar eller böcker.

Garkusha bjöd på flera av sina dikter och gick in i huvudkompositionen. Sedan dess har killarna till och med fått sitt eget replokal - den berömda Leningrad-klubben.

I slutet av 1970-talet och början av 1980-talet hade gruppen en mycket instabil lineup. Nya ansikten kom, någon gick in i armén - allt förändrades hela tiden. Ändå, i olika former, började gruppen, även om den var instabil, öka sin popularitet i Leningrad "partiet". I synnerhet 1983 träffade gruppen det berömda Aquarium-bandet.

Det var denna grupp som tillät Auktyon-laget att uppträda för första gången i Leningrads rockklubb. För att gå med i klubben var det nödvändigt att spela en konsert - för att visa dina färdigheter för allmänheten.

Enligt musikernas minnen var deras uppträdande fruktansvärt - programmet fungerade inte och spelet var svagt. Ändå antogs musikerna i klubben. Trots att detta borde ha följts av någon form av uppsving. Gruppen gick i konkurs i nästan två år.

Auktyongruppens andra vind

Först 1985 tog laget upp aktiviteter. Vid denna tidpunkt har dess sammansättning stabiliserats. Killarna började skapa ett konsertprogram. Efter att allt hade repeterats (den här gången närmade musikerna denna fråga ansvarsfullt) ägde flera framgångsrika föreställningar rum i Leningrads kulturhus.

Nya låtar fanns bara nominellt. De spelades in på pappersark, men spelades inte in på band. Detta gjorde Fedorov upprörd. Därför spelade han in ett album som landet senare kände igen under namnet "Come back to Sorrento".

Efter ett antal lyckade konserter arbetade teamet med att skapa ett nytt konsertprogram. Enligt denna princip skapades Auktyon-gruppens tidiga arbete - insatsen låg inte på att spela in låtar och album för utgivning, utan på att arbeta fram deras liveframträdande.

1987 var material för nya konserter klart. Den här gången tränades inte bara musiken utan även stämningen i föreställningarna. I synnerhet förberedde de speciella kostymer och dekorationer. Temat för öst har blivit huvudstilen, som kan spåras bokstavligen i varje detalj.

Trots ett i grunden nytt tillvägagångssätt (artisterna satsade stort på det), slutade det hela inte särskilt bra. Publiken tog låtarna coola.

Kritiker uttalade sig också negativt om det nya materialet. På grund av misslyckandet beslutades det att inte genomföra ytterligare konserter med detta program. Så gruppen började spela in ett nytt album.

Vid 1980-talets – 1990-talsskiftet

"How I Became a Traitor" är titeln på den nya skivan, som blev det första professionella verket. En utmärkt studio, ny utrustning, ett betydande antal ljudtekniker - detta tillvägagångssätt garanterade att det nya albumet skulle låta bra.

Medlemmarna hävdar att denna CD har varit deras personliga och professionella utveckling. På den här releasen bestämde sig killarna för att skapa musik som inte kommer från huvudet, utan från djupet av medvetandet. De bestämde sig för att inte sätta gränser för sig själva och bara göra det som bryter ut.

I mitten av 1988 blev gruppen populär. Som musikerna senare kom ihåg var det vid den här tiden som de började frukta att "fansen" skulle "riva" dem efter nästa konsert.

Ett antal föreställningar ägde rum på Sovjetunionens territorium. En ny trummis kom - Boris Shaveinikov, som blev den ovetande skaparen av bandets namn. Han skrev ordet "auktion" och gjorde ett misstag, vilket blev ödesdigert för lagets image. Sedan dess har hans "Y" stuckit ut på alla affischer och skivor.

Popularitet utanför landet

1989 åtnjöt gruppen stor popularitet utomlands. Musikerna bjöds in till fullfjädrade turnéer, som täckte dussintals städer - Berlin, Paris, etc. Gruppen gick inte ensam på utländska turnéer. Vid olika uppträdanden uppträdde killarna med sådana sovjetiska rockstjärnor som Viktor Tsoi (den franska turnén var nästan helt med Kino-gruppen), Sounds of Mu och andra.

"Auktyon" blev ett väldigt skandalöst lag. I synnerhet fanns ett fall kvar på sidorna i sovjetiska publikationer när Vladimir Veselkin klädde av sig inför publiken på den franska scenen (bara hans underkläder fanns kvar i det ögonblicket).

Reaktionen följde direkt – gruppen anklagades för att vara smaklös och korrumpera sovjetisk musik. Som svar på detta upprepade Veselkin snart tricket i ett av tv-programmen.

I början av 1990-talet släpptes tre album på en gång: "Duplo" (censurerad version av släppnamnet), "Badun" och "Allt är lugnt i Bagdad". Den senare var en studioversion av ett konsertprogram som avvisades av kritiker och publik i slutet av 1980-talet.

Gruppen fortsatte att besöka högprofilerade rockfestivaler i Ryssland och utomlands. Med skivan "Badun" har musikstilen förändrats. Nu har det blivit mer tung rock, med aggressiva rytmer och ibland grova texter. Laget lämnade den ökända Vladimir Veselkin. Faktum är att laget ofta "led" på grund av alkoholmissbruket av Veselkin. Detta påverkade gruppens image och ledde till konstiga situationer på turnén.

Sedan mitten av 1990-talet

Den här tiden var en av de svåraste i gruppens historia. Å ena sidan släppte bandet två av sina mest framgångsrika album. Skivan "Teapot of Wine" är baserad på Alexei Khvostenkos idéer. Fedorov gillade verkligen Khvostenkos låtar, och de gick med på att spela in materialet. Denna idé förverkligades och släppet släpptes framgångsrikt i Ryssland och utomlands.

Det följdes omedelbart av albumet "Bird". Det var han som inkluderade en av de mest populära låtarna "Road", som ingick i det officiella soundtracket för filmen "Brother 2". Skivan släpptes två gånger – en gång i Ryssland, en annan gång i Tyskland.

Vår tid

annonser

I slutet av 1990-talet var det ett långt uppehåll från att spela in nytt material. Samtidigt turnerade Auktyon-gruppen aktivt i regionerna i Ryska federationen och europeiska städer. Först 2007 släpptes en ny skiva "Girls sing". Albumet mottogs mycket varmt av lyssnarna, som i 12 år lyckades sakna den nya kreativiteten. I april 2020 släpptes albumet "Dreams", vilket är gruppens sista release.

Nästa Post
"Avia": Biografi om gruppen
Tis 15 december 2020
Avia är en välkänd musikgrupp i Sovjetunionen (och senare i Ryssland). Gruppens huvudgenre är rock, där man ibland kan höra inflytandet från punkrock, new wave (new wave) och artrock. Synth-pop har också blivit en av de stilar där musiker älskar att arbeta. De första åren av Avia-gruppen Gruppen bildades officiellt […]
"Avia": Biografi om gruppen